Odzież i buty robocze

admin

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy to obowiązek każdego pracodawcy. Oprócz przygotowania odpowiedniego stanowiska, jak również określenia panujących zasad, reguł czy regulaminu, właściwie każdy właściciel firmy musi określić i dostarczyć swojej załodze odpowiednie ubrania robocze i ochronne. Czym jest odzież robocza? Czym od nie różni się strój ochronny? Co wchodzi w skald wyposażenia każdego pracownika?
Ubranie robocze a ochronne – cechy i wykorzystanie
Odzież robocza to najprościej mówiąc ubranie zastępcze, które powinno być wykorzystywane podczas codziennej pracy.

Jego zadaniem jest ochrona prywatnej odzieży, jak także minimalizowanie ryzyka pobrudzenia jej rozdarcia czy zniszczenia. Strój ten nie zabezpiecza przed szkodliwym działaniem różnorodnych substancji, a tylko gwarantuje właściwa higienę pracy. 
W odróżnieniu od odzieży roboczej, strój ochronny ma za zadanie niwelować niebezpieczeństwo związane z ciężkimi i specyficznymi warunkami pracy. Chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi a także działanie różnych zagrażających zdrowiu i życiu substancji. 
Zarówno ubranie robocze, jak i ochronne powinno cechować się najwyższą jakością zaprojektowania, trwałym i przyjemnym w dotyku materiałem, odpornością na wszelkiego rodzaju czynniki. Prócz tego musi być komfortowe, jak i nie ograniczać ruchów. Musi być dostosowane do warunków panujących na danym stanowisku i specyfiki działań pracownika. 
Odzież ochronna – z czego się składa i jak ją wybrać?
Całościowy skład odzieży wykorzystywanej w pracy zależy jest od miejsca zatrudnienia i wykonywanych zadań. Jednakże  główny ekwipunek to:
spodnie, 
koszulki, koszule, 
bluzy, kurtki, kamizelki
buty robocze, 
czapki, rękawice, 
akcesoria dodatkowe – kaski, okulary ochronne. 
Na wyjątkową uwagę zasługuje obuwie wykorzystywane w trakcie pracy zawodowej. Ponieważ spędza się w nich prawie cały dzień, warto aby były stosownie dostosowane zarówno do zadań wykonywanych przez ich użytkownika, jak i do pory roku, miejsca wykorzystania czy indywidualnych preferencji pracownika. Buty robocze powinny być trwałe, w właściwym rozmiarze, oddychające, nie zatrzymujące potu, a także posiadać odpowiednią podeszwę czy usztywnioną powierzchnię w okolicy palców. 

Więcej informacji: odzież robocza cerva.