Blogosfera na przestrzeni lat

admin

Polska blogosfera. Jak się rozwijała?

Różnego rodzaju blogi internetowe są dziś zwyczajnym elementem polskiej części internetu. Z początku prowadzone wyłącznie przez garstkę zapaleńców – pomiędzy których najwięcej było młodzieży – dziś prowadzone są przez największe światowe firmy, a najbardziej wpływowi blogerzy mogą liczyć na kontrakty opiewające na bardzo wysokie, sięgające nawet kilkuset tyś. złotych kwoty. A jako że blogi internetowe teraźniejsze są w polskim internecie od ponad dwóch dekad, warto przybliżyć sobie ich historię i wskazać najbardziej przełomowe momenty w dziejach polskiej blogosfery.

Za początek blogowania w naszym kraju uznaje się rok tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiąty siódmy, kiedy powstała pierwsza strona zawierająca internetowy dziennik jej posiadacza – ten jednak nie słyszał wówczas o blogach (nazwa wywodzi się z języka angielskiego – web log), więc nie utożsamiał się zbyt z opisywanym nurtem. Na pojawienie się jego następców nie trzeba było jednakże długo czekać, bo już po kilku miesiącach w polskim i internecie zaczęły pojawiać się strony z dziennikami i pamiętnikami twórców. Wkrótce z zachodnich krajów dotarł do nas trend blogowania, a największe wtedy portale internetowe udostępniły swoim użytkownikom narzędzia pozwalające na blogowanie bez konieczności posiadania kwalifikacji takich jak kodowanie HTML czy obsługa serwerów.

Pierwsze polskie blogi nie skupiały wokół siebie szerokich rzesz czytelników. Były bowiem kierowane przede wszystkim do znajomych autorów i wyłącznie nieliczne były czytane przez większe ilości osób. Te drugie z nierzadko przekształciły się w miejsca z swoją publicznością, których autorzy pełnili funkcje opiniotwórcze. Ten trend zbiegł się również z innym – rozwojem blogów tematycznych. Były one prowadzone przez specjalistów w swoich dziedzinach i dotyczyły najróżniejszych tematów. Do dziś działają blogi poruszające takie tematy jak rozmaite dyscypliny sportu, wszelkiego rodzaju rzemiosło, rękodzieło i hobby, podróży po różnorakich regionach Polski i świata, sztuka, literatura, komiksu, wydarzenia lokalne czy wiele innych. Co ważne, dla twórców wielu z nich blog internetowy jest zasadniczym sposobem na życie i kluczowym źródłem zarobków.

Ostatnie lata przyniosły również inny trend – a mianowicie coraz częstsze przeznaczenie środków wyrazu innych niż pisanie bloga online. Dzisiejsi blogerzy chętnie sięgają bowiem po narzędzia do tworzenia filmów wideo (które najczęściej publikowane są przez nich na YouTube), a też możliwości oferowane przez media społecznościowe, na czele z Instagramem i multifunkcjonalnym Facebookiem, a też w nieco mniejszym stopniu, mikroblogowym Twitterem.