Jak zacząć pisać bloga?

admin

Blog jako sposób na wyrażanie swoich poglądów

Blogowanie staje się coraz bardziej popularną formą zarabiania pieniędzy. Decydują się na nią przede wszystkim uczniowie i studenci, licząc na łatwy dodatkowy zarobek. Blogowanie to też domena kobiet w ciąży, na urlopie macierzyńskim, osób niezdolnych do pracy fizycznej z powodu różnorakich niepełnosprawności – ale nie tylko i wyłącznie.

Wielu biznesmenów zakłada blogu internetowym w celu budowania marki osobistej, promowania własnej firmy czy działalności gospodarczej. Zarobek na samym blogu internetowym w tym wypadku nie jest konieczny – zasadniczym misją staje się bowiem rozkręcenie innego biznesu.
Sposobów zarabiania na blogu jest pełno. Zaczynając od linków i sieci afiliacyjnych, dzięki którym możemy uzyskać przychód za wygenerowaną sprzedaż. Jednak, aby zarabiać na tego rodzaju programach, powinno się tworzyć bardzo duże zaufanie czytelników, którzy są skorzy kupić polecane przeze mnie produkty.
Innym sposobem zarabiania dzięki pisaniu bloga internetowego jest treść sponsorowany. Dostajemy produkt, którego recenzję albo użycie mamy zademonstrować w tekście na blogu internetowym, a bardzo często także w innych media społecznościowech – na naszym profilu na Facebooku oraz Instagramie. Tego typu współprace zdarzają się dość w większości przypadków, jednakże wymogiem jest duża liczba czytelników. Również od liczby osób odwiedzających naszego bloga online zależy wysokość opłaty za tego rodzaju promocję. Im bardziej rozpoznawalni jesteśmy w świecie blogosfery, tym bardziej opłacalne oferty dostajemy od zleceniodawców.
Niestety, mniejsi blogerzy w bardzo wielu sytuacjach otrzymują jedynie zapłatę w formie barteru – np recenzenci książkowi otrzymają książkę na własność w zamian za recenzję. Jest to mało korzystne dla blogera, chociaż nadal są osoby, które się na taki system godzą.
Jednym z bardziej wymagających (ale częstokroć najbardziej skutecznym) sposobem zarabiania na blogu jest sprzedaż swojego produktu, na przykład. kursu czy ebooka. Jeżeli mamy dużą liczbę zaangażowanych czytelników, a także pomysł na interesujący produkt – warto spróbować! Praca nad takim projektem zajmuje dużo czasu, ale opłaca się najbardziej ze wszystkich podanych powyżej sposobów. Warto przed wypuszczeniem produktu przeprowadzić ankietę wśród czytelników – czy byliby skłonni do zakupu oraz czego konkretnie oczekują.
Istnieją również inne sposoby zarabiania na blogu internetowym, niemniej jednak te omówione wyżej są najpopularniejsze. Jeżeli myślisz o założeniu i prowadzeniu swojego bloga – warto spróbować! Jest to inwestycja, która wprawdzie pochłania bardzo dużo czasu, niemniej jednak zwraca się w późniejszym czasie w postaci własnej społeczności odbiorców i renomy w świecie internetu.