Zmiany w Polskiej blogosferze

admin

Jak zmieniała się Polska blogosfera

Blogowanie było jednym z symboli rewolucji internetowej i odpowiednim dowodem na to, że globalna wraz ze wszystkimi perspektywami na najbliższe czasy, jakie oferuje, stała się wreszcie dostępna dla wszystkich ludzi. Początki blogosfery w niczym nie przypominały natomiast tego, jak wygląda ona dziś. A że od tamtych wydarzeń minęło już ponad dwadzieścia lat, warto przypomnieć pierwsze lata blogowania w Polsce i odbyć sentymentalną wyprawa po najważniejszych wydarzeniach.

Pierwsze blogi internetowe polskojęzyczne zaczęły pojawiać się pod koniec lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Z początku były to prywatne domeny twórców i jako takie dostępne były wyłącznie dla osób dysponujących sprzętem i umiejętnościami wystarczającymi do tego, by samemu założyć , a dodatkowo prowadzić stronę www. Wraz z pojawieniem się pierwszych portali ogólnotematycznych takich jak onet.pl, wp.pl czy Interia, blogowanie stało się na prawdę dużo bardziej intuicyjne. Nie były już bowiem niezbędne kwalifikacji informatyczne, a cały proces ograniczał się do wyboru nazwy bloga (która oczywiście stawała się częścią jego adresu) , a dodatkowo kilku kliknięć niezbędnych do wyboru szaty graficznej i innych parametrów.

To sprawiło, że na początku tego stulecia w polskiej części globalnej sieci aż zaroiło się od blogów. Znakomita większość z nich czytana była wyłącznie przez znajomych autorów i dotyczyła ich prywatnego życia, przybierając po prostu formę pamiętników, do których dostęp można było zyskać on-line. Pośród narastającej ilości blogerów znaleźli się jednakże twórcy obdarzeni lekkim piórem i charyzmą, których wpisy czytało coraz większa liczba osób. Dobrą okazję do wypromowania swoich towarów wyczuli wtedy reklamodawcy, dając początek erze komercyjnego pisania bloga online i zarabiania na tym, co do tej pory rozpatrywane było wyłącznie i jedynie w kategorii hobby.

Kolejnym przełomem w historii blogosfery było pojawienie się blogerów specjalizujących się jednej, dokładnie określonej dziedzinie i uchodzących za ekspertów. To spowodowało, że blogi szybko przestały być kojarzone wyłącznie i tylko z internetowymi pamiętnikami dla garstki znajomych, stając się platformą do podzielenia się z innymi swoją pasją i to bez względu na to, czy chodziło o długodystansowe podróże rowerowe, szydełkowanie, pieczenie chleba, stolarkę, mechanikę samochodową, architekturę czy programowanie. Dla każdego bowiem znalazło się miejsce w blogosferze, a pisanie bloga wręcz na najbardziej niszowe tematy przestało już dziwić. Blogosfera zmieniła się do tego stopnia, że dziś to właśnie oryginalna tematyka w największym stopniu wpływa na sukces danego bloga internetowego.