Dieta ketogeniczna – wpływ na zdrowie

admin

W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskuje dieta ketogeniczna. Stosowanie jej zasad sprawia, iż organizm przestawia się na odżywianie ketonami, czego rezultatem jest redukcja masy ciała. Podstawową zasadą przy stosowaniu diety ketogenicznej jest spożywanie bardzo niedużych ilości węglowodanów.

Jest to także dieta wysokotłuszczowa. Co interesujące, posiłki są mniej obfite, ale bardziej syte, co wynika z tego, że ze spalania 1g tłuszczu otrzymuje się 9kcal energii. To zdecydowanie więcej niż w sytuacji białka, którego spalanie daje tylko około 4kcal. W związku z czym w trakcie stosowania nie odczuwa się głodu, nie dopadają nas też ataki wilczego apetytu w środku nocy.
Dostarczanie do organizmu niewystarczającej ilości węglowodanów powoduje, że szuka on alternatywnego źródła energii. Należy zaznaczyć, że podstawowym źródłem energii w warunkach normalnych jest glukoza, czyli monosacharyd magazynowany w organizmie w postaci glikogenu. Gdy kończą się zapasy cukrów, organizm musi skorzystać z innego źródła, którym stają się ciała ketonowe wytwarzane z komórek tłuszczowych w wątrobie. Jest to zatem dieta, dzięki której nasz organizm czerpie energię z tkanki tłuszczowej. Rezultatem jest bez wątpienia utrata niepotrzebnych kilogramów. Co istotne, jest to dieta, które pełni funkcje terapeutyczne.
Wspomaganie leczenia
Jak wykazały badania, dieta oparta na spożywaniu niedużych ilości węglowodanów a także dużych ilości tłuszczów wspomaga terapię różnorakich odmian epilepsji. Redukuje częstotliwość występowania ataków padaczkowych. Nie odkryto jeszcze mechanizmu działania, niemniej jednak naukowcy przypuszczają, że jest to związanie ze zwiększoną produkcją czynnika hamującego aktywność komórek nerwowych a także podniesieniem progu drgawkowego, co sprzyja zmniejszeniu częstości epizodów padaczkowych. Dieta keto uruchamia również procesy sprzyjające ochronie komórek nerwowych przed degradacją, dlatego wiąże się duże nadzieje z możliwością jej stosowania u pacjentów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne tj. choroba Parkinsona i Alzheimera, w których dochodzi do obumierania neuronów w obszarach mózgu odpowiedzialnych za funkcje poznawacze tj.: pamięć, koncentracja czy mowa. Warto zatem podjąć keto wyzwanie i sprawdzić, jak ta dieta wpłynie na nasze zdrowie.
Zobacz: dieta ketogenna.