Zdjęcia rentgenowskie

admin

Centra medyczna oferują swoim pacjentom kompleksowe usługi, które obejmują szeroki wachlarz badań oraz testów diagnostycznych, które wykonywane są z użyciem zaawansowanego sprzętu. Do najczęściej stosowanych technik diagnostycznych należy zaliczyć między innymi badanie USG, rezonans magnetyczny, jak także zdjęcia rentgenowskie. Są to tak zwane techniki obrazowania, które wnikliwie pozwalają namierzyć zmiany występujące np w układzie kostnym człowieka.

Zdjęcia rtg służą w głównej mierze do obrazowania układu szkieletowego człowieka, a więc stanowią podstawowe badanie diagnostyczne w ortopedii.
Diagnostyka – zdjęcie rentgenowskie
Głównie powinniśmy wiedzieć, że istnieją dokładnie sprecyzowane przeciwwskazania, które uniemożliwiają wykonanie u niektórych pacjentów zdjęcia rentgenowskiego. Takim szczególnym przypadkiem są kobiety w ciąży, ponieważ płody szczególnie w początkowej fazie rozwoju są bardzo wrażliwe na działanie promieni rentgenowskich. Do wykonywania zdjęć rentgenowskich służą specjalne aparaty RTG. Ich praca oparta jest na zasadzie, że różnorodne tkanki, a głównie tkanki miękkie oraz kości w różnym stopniu pochłaniają promieniowanie rentgenowskie. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie szczegółowego obrazu, przykładowo układu szkieletowego czy konkretnego narządu, na przykład płuc. Właśnie dlatego prześwietlenie RTG stanowi podstawowe badanie diagnostyczne w pulmonologii, które pozwoli rozpoznać stany zapalne a także chorobowe w obrębie tkanki, między innymi tj. rozedma płuc, mechaniczne uszkodzenie tkanki płuc, nowotwory czy zapalenie płuc. Badania RTG są również podstawą diagnostyki w sytuacji urazów czy chorób układu szkieletowego. Projektuje się prześwietlenia RTG kręgosłupa, konkretnych odcinków, a zatem krzyżowego, lędźwiowego piersiowego i szyjnego. Dzięki takim zdjęciom rentgenowskim można na przykład namierzyć występujące w obrębie kręgosłupa zmiany rozwojowe czy nowotworowe, jak również zapalenie stawów. Lekarze wykorzystują także aparaty RTG do wykonywania zdjęć rtg klatki piersiowej. W ten sposób można rozpoznać zapalenie płuc, niemniej jednak również wykryć zmiany anatomiczne występujące w obrębie innych narządów, takich jak serca czy tarczyca. Jak się okazuje, zdjęcia RTG to podstawowe narzędzie diagnostyki.

Warto sprawdzić: rentgenlodz.pl